SU KİRLİLİĞİ SORUNU DA BÜYÜKTÜR

SU KİRLİLİĞİ SORUNU DA BÜYÜKTÜR

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Ocak 2022 Raporu’na göre Tekirdağ’ın öncelikli sorununun hava kirliliği olduğuna işaret ederek, Aynı zamanda su sıkıntısı ve su kirliliği sorunumuz da önceliklidir.Ergene Havzası’ndaki yeraltı sularının yüzde 85’i tüketilmiştir.

Ergene havzasındaki atık suların geri kazanılmasından başka seçenek yoktur. Ergene Havzası’nın Marmara Denizi’ne deşarj ettiği suyun geri kazanım yöntemiyle yeniden Havza’ya aktarılması mümkündür. Ergene Nehri’nin temizlenilmesi öncelikli sorunlarımız arasındadır” dedi. Aygun, Dünya Su Günü’nde Trakya ve Tekirdağ’ın çevre sorunlarını gündeme taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Ocak 2022 tarihli “Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikler Değerlendirme Raporu”na işaret eden Aygun, kamuoyunu bilgilendirdi.

Aygun, bu raporda, “Tekirdağ’da ısınma amaçlı kalitesiz yakıt kullanımı, Malkara, Süleymanpaşa, Hayrabolu ve Şarköy ilçelerinde linyit ocaklarının olması ve evsel ısınma ile sanayide yoğun olarak kömür kullanımı, Süleymanpaşa ilçesinin topoğrafik yapısı ile meteorolojik koşullar ilde hava kirliliğine neden olan başlıca nedenler olarak sıralanmaktadır” tespiti yapıldığını aktardı.

Bu rapora göre; Marmara Denizi’ne kıyısı olan iller arasında hava kirliliğininöncelikli çevre sorunu olarak belirlendiği illerin “Bursa, Çanakkale, Kocaeli ve Tekirdağ” olduğunu kaydeden Aygun, “Ancak rapor eksiktir. Çünkü Tekirdağ ve Trakya’nın su kirliliği ve su kıtlığı sorunu da önceliklidir. Rapor bu yönüyle eksiktir” diye konuştu.

PLAJLARDA DURUM

Marmara Bölgesi’nde Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli, İstanbulve Yalova’da 2021 yılı itibariyle toplamda 56 mavi bayraklı plaj, 4 mavi bayraklı marinave 2 mavi bayraklı yat limanı yer aldığını kaydeden Aygun, denizlerde yaşanan tabloya da dikkat çekti.

Aygun, 2021 yılında Marmara Denizi’ne kıyısı olan 187 izleme noktası olduğunu vurgulayarak, “Plajların; 103’ü A sınıfı (mükemmel), 56’sı B sınıfı (iyi), 26’sı C sınıfı (kötü) ve 2’si D sınıfı (girilmesi yasak) plaj niteliğindedir” diye konuştu.

Aygun, Sağlık Bakanlığı’nın bu tablosuna göre; Tekirdağ’da 5 plajın kötü, 1 plajın “girilmesi yasak” statüde olduğuna işaret ederek, “Marmara Bölgesi’nde girilmesi yasak 2 plaj vardır. Bunların 1’inin Kocaeli, 1’inin de Tekirdağ’da olması düşündürücüdür! Tüm plajlarımızı turizme ve halkımıza kazandırmalıyız” çağrısı yaptı.

Aygun, Ergene Nehri’nde yaşanan sıkıntının mutlaka çözülmesi gerektiğini ifade etti. TBMM Müsilajı Araştırma Komisyonu’nda yer aldığına işaret eden Aygun, “Trakya’da yer altı sularının yüzde 85’i bitmiştir. Komisyona gelen akademisyenler OSB’lerden çıkacak suyun ileri biyolojik arıtmadan geçtikten sonra geri kazanımla temizlenerek yeniden Havza’ya verilmesinin zorunluluk olduğunu kaydetmiştir. Bölgemizde hem su sorunu vardır, hem de Ergene kirlidir” diye konuştu.

HAVZA’DAKİ SANAYİ YÜKÜ TEKİRDAĞ’DA

Aygun, Tekirdağ ilindetoplamda 21 adet atıksu arıtma tesisi bulunduğunu, bunlardan 9 adedinin ileri biyolojikarıtma, 8 adedi biyolojik arıtma tesisi olduğunu, 1 adet derin deniz deşarjı ve 3 adet doğalarıtma bulunduğunu anlattı.

Ergene Havzası’nın büyük bir yükle karşı karşıya olduğuna işaret eden Aygun, “Plansız sanayileşme, hızlı nüfus artışı, evsel ve endüstriyel atıksu deşarjları, zirai ilaç ve gübre kullanımı neticesinde Ergene Nehri’nin su kalitesi 4. Sınıf su kalitesine düşmüştür. 430 Havzada 2.000’den fazla sanayi tesisi bulunmaktadır. Bu sanayinin yüzde 82’si Tekirdağ,  yüzde 10’u Kırklareli ve yüzde 8’i ise Edirne’de yer almaktadır. Bu kentlerde kanser görülme oranı yüksektir” dedi.

Aygun, Ergene Nehri’ne debisinin üzerinde atık boşaltıldığını vurguladı. Ergene Nehri’nin debisinin yaklaşık olarak günde 260.000 metreküp olduğuna dikkat çeken Aygun, “Ancak Ergene Nehri’ne günde 460.000 metreküp sanayi atık suyu, 240.000 metreküp evsel atık su deşarj edilmektedir.  Bu sorunu çözmek üzere AKP İktidarları tarafından yürürlüğe konulan Ergene Havzası Eylem Planı ise beklenen hızda ilerlememektedir. Ergene Nehri; zehir akıtmaya ve koku yaymaya devam etmektedir” tespitlerini yaptı. Sorunun acilen çözülmesi çağrısı yapan Aygun, “Tekirdağ halkı, Trakya halkı, hak ettiği temiz su ve temiz hava ile buluşturulmalıdır” diye konuştu.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-07-26 16:38:10
DEVLETİ SOYANLARA ÇORLU BELEDİYESİ GÖZ YUMDU | Trakya Gündem Gazetesi: […] DEVLET TRİLYONLARCA ZARAR EDERKEN YETKİLİLER NE YAPTI […]
2021-10-22 18:39:12
RUHUNU ŞEYTANA SATMAMIŞ DEVLET YETKİLİLERİ ARANIYOR | Trakya Gündem Gazetesi: […] Merhaba değerli okuyucularım. Çorlu Belediyesinin yolsuzlukları, buda yetmemiş gibi,
2021-10-11 10:42:04