MUHALEFETTEN NEDEN BU KADAR KORKUYORSUNUZ

MUHALEFETTEN NEDEN BU KADAR KORKUYORSUNUZ

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Enez Kaplan TBMM Genel Kurulu’nda Bütçe üzerine konuşma yaptı. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte TBMM’nin etkinliğinin elinden alındığını söyleyen Kaplan, “Muhalefet partilerinin milletin yararına vermiş olduğu Kanun Teklifleri, Önergeler, değerlendirilmedi, yasalaşmadı. Niye? Muhalefet diye.İktidar, Millet yararına verilen bir önergeyi, bir kanun teklifini neden kabul etmiyor?.Muhalefetten neden bu kadar korkuyor?” dedi.

İYİ Parti olarak birçok teklif ve önerge verdiklerini belirten Milletvekili konuşmasına şöyle devam etti: “Birçok yasa, ya torba kanun şeklinde Meclis’ten geçiyor, ya da Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri olarak yürürlüğe giriyor. Dışarıdan atanan bakanların esamisi okunmuyor.Fakat seçilmiş Milletvekiline laf söylemeye gelince aslan kesiliyorlar.Yaptıkları işleri anlatırken “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla” diye cümleye başlıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatı olmasa bakanlıkta işler yürümeyecek.Atanmışların değil millet tarafından seçilmiş Milletvekillerinin ve Meclis’in saygınlığının yeniden hak ettiği yere getirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ülkenin uçacağı söylenmişti.Evet uçuyoruz,  ama millet olarak uçurumdan aşağı doğru uçuyoruz.Defalarca söyledik, yine söylüyoruz: İyileştirilmiş Ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile Türkiye Büyük Millet Meclisi güçlenecek ve hak ettiği saygınlığa kavuşacaktır” dedi.

Enez Kaplan, konuşmasının devamında, yapılan bütçenin milletin bütçesi olmadığını söyledi ve ekledi: “Müteahhidin, rantçının, hükümete yakınlığı sayesinde ülkenin kaymak tabakasını yiyen küçük bir azınlığın bütçesidir.AK Parti iktidarında geçen 20 yılın sonunda artık vatandaş da neyin ne olduğunu görmüş ve gemiyi hızla terk etmeye başlamıştır. 20 yıllık iktidarın sonunda AK Parti bütçeyi iyi yönetememiştir.2022 yılının bütçesi iktidara 6 ay bile yetmedi.Yılın ortasında ek bütçe yapmak zorunda kaldılar.Uzun zamandır yaşanan enflasyon ve kur krizi evlere ateş düşürmüş, Milletimiz geçim derdinde zar zor hayatlarını devam ettirme çabasına girmiştir.Türk Lirası’nın değeri her geçen gün erimekte buna bağlı olarak alım gücü hızla düşmektedir. Maaşlara yapılan artışların zaman içinde eridiği gün gibi ortadadır.Vatandaş yapılan zamlar ve enflasyon altında ezilmeye devam ediyor.Bu durum artık kronik hale gelmiştir.Asgari ücret ile geçinen ve üç çocuğu olan 5 kişilik ailenin günde üç öğün simit çay hesabı aylık 4.500 TL tutuyor.Evine 5.500 TL asgari ücret giren bu 5 kişilik aile kalan bin lira ile nasıl geçinecek?Kira, elektrik, su, doğalgaz, eğitim masraflarını nasıl karşılayacak?İYİ Parti iktidarında, hem enflasyon düşecek, hem vatandaş hak ettiği refah seviyesine, hem de huzurlu bir yaşama kavuşacaktır.Asgari ücrete yapılan zamlar bir iki ay içinde ışık hızıyla eridi.Enflasyon düşmediği takdirde maaşlara yapılan zamların, vatandaşın alım gücünü iyileştireceği düşünülemez” dedi.

Garanti verilerek yapılan projelere örnek vererek konuşan Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan; “Yap-İşlet-Devret projeleri ve Kamu-Özel İşbirliği ile yapılan köprü, tünel, hastane, havaalanları ve yollarda uygulanan yolcu, araç, hasta, uçuş garantileri milletimizin cebini boşaltmaya devam ediyor. Örneğin;Kütahya – Afyon – Uşak illerimiz için yapılan Zafer Havalimanı’na 2021yılında; İç hatlarda: 775 bin 137, Dış hatlarda: 542 bin 596 kişi yolcu garantisi verilmiş.Fakat verilen hedef tutmadı ve 2021 yılında İç hatlarda: 9 bin 228 Dış hatlarda sadece 1904 yolcu bu havalimanını kullanmış.“Milletin cebinden bir kuruş çıkmayacak” denilerek yapılan havalimanının eksik kalan 1 milyon 306 bin 537 yolcusu için6 milyon 936 bin 738 Avro devletin kasasından, yani vatandaşın cebinden çıkmış.Bu kadar enflasyon ve döviz krizi varken, müteahhitlere garantileri döviz cinsinden ödeniyor.Ama vatandaşa gelince dövizlerini Türk Lirası’na çevirsinler diye Kur Korumalı Mevduata özendiriyorlar.Hasta garantili hastaneler, araç garantili yollar, köprüler, kur garantili mevduat, yolcu garantili havalimanları ekonomi üzerinde ciddi yük oluşturmakta.Bu yükün tamamı milletimizin üzerinde.Bununla da kalmıyor.Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği ipotek altına alınıyor.İktidarının yaptığı 2023 yılı bütçesi milletimizin derdine derman olmayacak” diyerek konuşmasını tamamladı.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-07-26 16:38:10
DEVLETİ SOYANLARA ÇORLU BELEDİYESİ GÖZ YUMDU | Trakya Gündem Gazetesi: […] DEVLET TRİLYONLARCA ZARAR EDERKEN YETKİLİLER NE YAPTI […]
2021-10-22 18:39:12
RUHUNU ŞEYTANA SATMAMIŞ DEVLET YETKİLİLERİ ARANIYOR | Trakya Gündem Gazetesi: […] Merhaba değerli okuyucularım. Çorlu Belediyesinin yolsuzlukları, buda yetmemiş gibi,
2021-10-11 10:42:04