KADİR ALBAYRAK MERAK EDİLEN TÜM BİLGİLERİ AÇIKLADI

KADİR ALBAYRAK MERAK EDİLEN TÜM BİLGİLERİ AÇIKLADI

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi olarak Pandemi döneminde neler yaptıkları konusunda kamuoyunda merakla beklenen rakamları ve bilgileri ayrıntılı bir şeklide yaptığı yazılı basın açıklaması ile anlattı. Başkan Albayrak Pandeminin başladığı 9. Mart tan, 8 Mayıs tarihine kadar hangi işlerin yapıldığını ayrıntıları ile açıkladı.

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
SALGINLA MÜCADELE RAPORU (09 MART 2020-08 MAYIS 2020)
Başkan Albayrak, yaptığı bilgilendirme açıklamasında; “Salgınla mücadelede, 11 ilçede; 10 Daire Başkanlığımız (Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Çevre Koruma ve Kontrol, Destek Hizmetleri, İlçe Hizmetleri, Mali Hizmetler, Park ve Bahçeler, Sağlık İşleri, Sosyal Hizmetler, Ulaşım ve Zabıta), TESKİ, TEKULAŞ A.Ş ve diğer kurumların işbirliğiyle; 3 ayaklı bir mücadele programı izlenmiştir. Bunlar, “Hastalığın Bulaşmasını Önlemeye Dönük Faaliyetler, Ekonomik ve Sosyal Yaşama Yönelik Destekler ve Diğer Kurumlarla İşbirliği’dir”.
1.HASTALIĞIN BULAŞMASINI ÖNLEMEYE DÖNÜK FAALİYETLER
A.Dezenfeksiyon ve Temizlik Hizmetleri!
Aile Sağlık Merkezleri, Eczaneler, Toplu Taşıma Araçları, Kamu kurumları, ibadethaneler, Park ve Meydanlar, Diğer Taşıtlar ve Haneler olmak üzere 100.000’ün üzerinde Dezenfeksiyon İşlemi…
Büyükşehir Belediyesinin Sorumluluk Alanlarındaki 273 cadde, sokak ve meydanda, ayrıca İlçe Belediyelerine de destek olmak şeklinde 115 personel, 35 Taşıt (Tanker, Arazöz, Kamyonet, vb.) 150 adet donanım ile Köpüklü Temizlik ve Dezenfeksiyon Hizmeti…
B.Tıbbi, Koruyucu ve Hijyenik Malzeme Dağıtım İşleri
Maske üretim atölyesi kurulmuş, 08.05.2020 itibariyle, 769.000 adet maske üretilmiş, 641.500 adet maske, doğrudan ya da çeşitli kurumların (İlçe Belediyeleri, İl Sağlık Müdürlüğü, Mali Müşavirler Odası, vb. gibi) aracılığıyla yurttaşlarımıza dağıtılmıştır.
25.000 litreortam dezenfeksiyon malzemesi, 21.100 litrekonsantre çamaşır suyu alımı yapılmış ve bu malzemeler bulaşıcı hastalığı önlemeye dönük faaliyetlerde kullanılmak üzere, talepte bulunan ilçelerimize ve kendi salgınla mücadele birimlerimize dağıtılmıştır. Ayrıca 3.000 litre el dezenfeksiyon malzemesi alımı yapılmış ve şehrin muhtelif yerlerindeki el dezenfeksiyon ünitelerine düzenli dolumlar gerçekleştirilmiştir.
C.Bulaşıcı Hastalıktan Yurttaşı Korurken Kritik Belediyecilik Hizmetlerinin Kesintisiz Devamı
Bu süre zarfında hem kendi personelimiz bulaş riskine karşı korumak hem de yurttaşlarımızı da hizmetlerimizden kaynaklı bulaşma riskinden uzak tutabilmek maksadıyla, yeterli sayıda personel mesaisine devam etmiştir.
Salgından önce aylık olarak 6 milyon 385 bin m3 su, yurttaşların kullanımı adına sisteme verilirken, salgın süresince bu oran yüzde 15,44’lük bir artış göstermiş ve 7 milyon 371 bin m3’lük bir hacme erişmiştir. Bu bağlamda TESKİ, aynı kalite ve sağlıkta, ayrıca kesintisiz olarak su temininde bulunmuştur.
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı 57.440 ton atık ve çöpü Demirli Katı Atık Düzenli Depolama sahasında bertaraf etmiştir.
İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 09 Mart-08 Mayıs 2020 arasında 1.763 itfai olaya müdahale etmiş, bu olayların 693’ü yangından kaynaklanmıştır.

Mezarlık hizmetleri bağlamında, 09 Mart-08 Mayıs 2020 arasında, 11 ilçede vefat eden 1.431 yurttaşımızdan 929’unun defin işlemleri titizlikle gerçekleştirilmiş; 502’si de il dışına, memleketine defnedilmek üzere aynı titizlikle nakledilmiştir.
Toplu taşıma araçlarında taşınan yolcu sayısında % 85 bir azalma olmasına karşın, Büyükşehir Belediyesi, 147 aracında her gün tam dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmiştir. Seyahatlerde bulaşıcı hastalık riskini azaltmak adına, nakit binişler kaldırılmış, yolculuk öncesinde yolculara bugüne kadar 30.000 adet maske dağıtmış, yolcular, ateş ölçerlerle ön muayene edilmiştir. Hem kendi hem de diğer toplu taşıma araçlarına 627 adet dezenfektan dispanseri ve 425 litre el dezenfektan malzemesi dağıtmıştır. Otogar ve terminallerimizde dezenfeksiyon, ateş ölçerle muayene, denetim ve bilgilendirme çalışmaları sürekli devam etmiştir. Sağlık çalışanlarımız, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi araçlarında, ulaşımlarını ücretsiz olarak yapmışlardır.
ALO 153 çağrı merkezimize bu dönemde 98.453 çağrı gelmiş, 73.156 çağrı olumlu olarak sonlandırılmıştır. Olumlu olarak kapatılamayan çağrılarda yer alan taleplerin karşılanmasına devam edilmektedir.
Ç.Sosyal Yaşamı Sınırlandırarak Bulaş Riskini Azaltma Girişimleri!
Sorumluluk alanlarımızdaki park, mesire alanı, vb. gibi rekreasyon alanlarında gezi, dinlenme, spor ve buna benzer faaliyetler yasaklanmış ve buralarda faaliyetin önüne geçilmiştir.
526 adet bank de-monte edilerek kaldırılmıştır. 65 yaş üstü yurttaşlarımın toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması salgın boyunca iptal edilmiştir.
D.Bilgilendirme Çalışmaları!
Koronavirüsle mücadele kapsamında bulaşıcı hastalığın önüne geçme, hastalığın belirtileri ve hastalık belirtisi sonrasında nelerin yapılmasıyla ilgili, evde kalma ve sosyal mesafe ile ilgili bilgilendirme çalışmalarına önem verilmiştir.
100.000 adet kırımlı broşür, 22.000 adet afiş, 20 adet billboard, 1.500 adet mesafe stickeri ve 1.000 adet net bilgilendirme stickeri hazırlanıp ilgili yerlere gönderilmiş, dağıtılmış ve asılmıştır. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sayfasında, resmi sosyal medya hesaplarında, megalight, led ekranlarda, toplu taşıma araçlarında ve diğer platformlarda bilgilendirme faaliyetleri devam etmiştir.
2.EKONOMİK VE SOSYAL YAŞAMA YÖNELİK DESTEKLER
A.Koşulsuz Su Temini!
3.411 onenin su kesme işlemi ertelenmiştir. 12.901 abonenin kesik olan suyu açılmıştır.
B.Gıda Kolisi Yardımı!
10.850 adet gıda kolisi (1.096.300,00 TL) hazırlanmış olup, 9.350 adeti (916.300,00 TL) ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza dağıtılmıştır. Gıda kolisi dağıtımı 10 araç ve 20 personelle kesintisiz yürütülmektedir.
Gıda kolisinden yararlanmak için ALO 153 çağrı merkezimizden talep oluşturan hane halkı sayımız 35.951 olup, Tekirdağ il geneli hane halkı sayısının (322.499) % 11’i kadardır.
C.65 Yaş Üstü Yurttaşlarımıza Destek
ALO 153 çağrı merkezimizde görevli 12 psikolog ve Sosyal Hizmet Uzmanımızın rehberliğinde 2.816, 65 yaş üstü yurttaşımıza psiko-sosyal danışmanlık desteği verilmiştir.

65 yaş üstü yurttaşlarımızın sokağa çıkamamalarından kaynaklı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Zabıta ekiplerimizin koordinasyonunda 117 ilaç temini, 233 market alışverişi, 88 maaş çekme ve 223 kez ekmek dağıtım işi gerçekleştirilmiştir.
Ç.Esnaflarımıza Nefes
Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan 168 adet dükkân, depo ve benzeri yapıdan alınan ve aylık toplamda 500.000 TL olan kira bedellerinin alımı ertelenmiştir.
11 Mayıs 2020’de dükkânlarını yeniden müşterilerine açacak olan berber ve kuaförlerimizin işyerlerine dezenfeksiyon desteği ve koruyucu maske dağıtımı yapılmıştır.
D.Basın Mensuplarımıza ve Muhtarlarımıza Destek
700 adet koruyucu set (tulum, cerrahi maske, siperlikli maske, eldiven, el dezenfektanı, ıslak mendil) şehrimizde görev yapan ve sosyal yaşamın içinde an be an olan basın mensuplarımıza ve muhtarlarımıza dağıtılmıştır.
Şartsız Bağış Hesabı açılmış, ilk bağışçı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak olmuş ve bir maaşını bu hesaba bağışlamıştır. Ayrıca Tekirdağ CHP Milletvekilleri Sayın Faik Öztrak, Sayın Dr. İlhami Özcan Aygun ve Sayın Dr. Candan Yüceer aynı hesaba 5.000’er TL destekte bulunmuşlardır. Ancak İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda hesap kapatılmıştır.
3.DİĞER KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ
VEFA Koordinasyon grubuna destek vermek amacıyla; İl Sağlık Müdürlüğü emrine 165.000,00 TL bedelle 15 araç ve 15 şoför görevlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca 3 araç ve 6 personel de Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve 65 yaş üstü yurttaşlarımıza hizmet etmeleri amacıyla ilgili VEFA koordinasyon grubuna görevlendirilmiştir.
Zabıta Dairesi Başkanlığı ile Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğiyle fahiş fiyat ve stokçuluk denetimleri gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar 5 işletmeye tutanak tutulmuş ve 3’üne cezai işlem uygulanmıştır.
11 ilçe belediye başkanı, düzenli olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’ın başkanlığında telekonferans yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bu görüşmelerden ortak işbirliği çalışmaları, malzeme desteği gibi sonuçlar alınmıştır. İlçe belediye başkanları örnek uygulamalarını paylaşmışlardır” dedi.
Haber: Abdurrahim Yıldırım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-07-26 16:38:10
DEVLETİ SOYANLARA ÇORLU BELEDİYESİ GÖZ YUMDU | Trakya Gündem Gazetesi: […] DEVLET TRİLYONLARCA ZARAR EDERKEN YETKİLİLER NE YAPTI […]
2021-10-22 18:39:12
RUHUNU ŞEYTANA SATMAMIŞ DEVLET YETKİLİLERİ ARANIYOR | Trakya Gündem Gazetesi: […] Merhaba değerli okuyucularım. Çorlu Belediyesinin yolsuzlukları, buda yetmemiş gibi,
2021-10-11 10:42:04