ÖZEL ÇORLU VATAN HASTANESİ KANSER CERRAHİ MERKEZİ

ÖZEL ÇORLU VATAN HASTANESİ KANSER CERRAHİ MERKEZİ

Çorlu ve Trakya bölgesinin en eski özel hastanelerinden birisi olan vatan hastanesi Kanser Cerrahi Merkezi ile hizmet vermeye devam ediyor, Kanser  Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada Kanser Cerrahi Merkezinde yapılacak işlemler anlatıldı.

Günümüzde kanser; erken teşhis ve tedavideki gelişmeler sayesinde, Multidisipliner yaklaşım ile (kemo-radyoterapi) tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer almaktadır. Cerrahi, kanser tedavisinde en önemli tedavi şekillerinden biridir. Kanserli bölgenin çıkarılması birçok kanserde esas tedaviyi oluşturmaktadır.

GENEL CERRAHİ

Sindirim sistemi kanserleri (Mide,Barsak ) Belirtileri Nelerdir? *Karın Ağrısı *Şişkinlik *Hazımsızlık *Kilo Kaybı *Kansızlık *Karında Şişlik Sindirim sistemi kanserlerinde, yukarıda belirtileri olan hastalara endoskopi,tomografi,MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı konulup,evreleme sonrası laparoskopik yöntemlerle büyük yara açmadan birkaç küçük delikten tedavi edici ameliyatlar yapılabilmektedir.

MEME KANSERİ

Memede şişlik,kızarıklık,ödem,koltuk altında şişlik gibi belirtilerleultrason,mamografi ve MR tetkikleri sonrasında saptanan hastalığa göre biyopsi işlemi sonrasında tedavi edici ameliyat planlanabilir ameliyat esnasında frozen inceleme ve sentinel lenf nodu biyopsisi yapılabilir.

CİLT KANSERLERİ

Cildin herhangi bir yerindeki karakter değiştiren benler,lekeler, tüm vücut taraması ile yayılım araştırılarak ameliyata hazırlanabilir.

TROİD KANSERLERİ

Belirtileri Nelerdir? *Boyunda şişlik *Hipotroidi *Hipertroidi *Yutma güçlüğü *Nefes darlığı Tüm boyun ve Toraks BT ile taranıp,total troidektomiye hazırlanır.

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM RAHİM (ENDOMETRIUM) KANSERİ;

Rahim kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır; Anormal veya devam eden kanama, lekelenme: Özellikle menopoz dönemindeki kanamalara dikkatle yaklaşılmalıdır.
* Alt karın bölgesinde (pelvik bölgede) ağrı, rahatsızlık veya baskı hissi * Karında şişkinlik
* Açıklanamayan kilo kaybı * Genital bölgede kitle

Tedavi;

Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler; cerrahi, hormonal tedaviler, radyoterapi, kemoterapi gibi farklı seçenekleri içermektedir.

Biz Vatan Hastanesi olarak gerekli alt yapı ve konusunda uzmanlaşmış deneyimli bir ekip olarak bu tür ameliyatların cerrahi ameliyatlarını açık ve kapalı (laparoskopi) şekillerde en son teknik ve bilgi eşliğinde gerçekleştirebilmekteyiz.

RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ;

Önlenebilir bir kanser türü olan serviks kanseri yavaş gelişim göstermektedir ve bu nedenle de erken evrede teşhis ve tedavi edildiği takdirde çoğu kişide tam iyileşme sağlanabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirti ve bulgular serviks kanserinde görülebilir. *Vajinal kanama *Beklenmeyen anormal vajinal akıntı * Pelvik (Alt karın bölgesinde) ağrı * Cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme

Tedavi;

Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararında hastalığın yeri, evresi hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler; radyoterapi, kemoterapi gibi, cerrahi farklı seçenekleri içermektedir.

OVER (YUMURTALIK) KANSERİ;

Belirtileri Nelerdir? İnatçı kasık ve karın ağrısı yumurtalık kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır; * Artmış karın çevresi / inatçı şişkinlik – gelip geçici şişkinlik değil
* Hazımsızlık ve barsak şikayetleri * Artmış idrara çıkma ihtiyacı ve/veya idrar kaçırma hissi

Tedavi;

Over kanserinin tedavisinde cerrahi ve kemoterapi ilk etapta tercih edilmektedir. Özellikle cerrahi ameliyatlar hastanemizde donanımlı ekipman ve bilgili bir ekiple açık ve kapalı (laparoskopik) şekilde başarı ile gerçekleştirilmektedir.

GÖĞÜS CERRAHİSİ AKCİĞER KANSERİ :

Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen kanser türüdür.Akciğer Kanseri gelişiminin en büyük nedeni sigaradır.Diğer nedenler arasında yaş,meslek,hava kirliliği ve radyasyon bulunmaktadır.Akciğer kanseri hastalarında en sık görülen semptomlar arasında öksürük,balgamda kan gelmesi,nefes darlığı,göğüs ağrısı,kilo kaybı yer almaktadır.
Akciğer kanseri tedavi hastanın tespit edildiği evresi ve tespit edilen kanser hücre tipine göre değişmektedir. Cerrahi,hemoterapi ve radyoterapi tek başına veya bir arada uygulanan yöntemlerdir.Cerrahi tedavi erken dönem akciğer kanserlerinde esas tedavi yöntemidir.Akciğer kanserinde erken tanı tedavi şansını artırır.

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ BEYİN TÜMÖRLERİ;

Beyinde hayatı tehdit eden ya da çeşitli derecelerde felçlere ya da fonksiyon kaybına sebep olan tümörlere en ileri teknoloji kullanılarak operasyonları bir ekip olarak yapmaktayız.
OMURİLİK TÜMÖRLERİ (BOYUN, SIRT, BEL);

Belde, sırtta ve boyunda yer alan ve felçlere sebep olan tümörlere ileri teknolojiler kullanılarak, ameliyat esnasında nöromonitörizasyon ile sürekli sinir ölçümleri yaparak güvenli bir şekilde tümör cerrahisi uygulamaktayız.

ÜROLOJİ: PROSTAT KANSERİ:

Erkeklerde görülen en sık kanserdir. 45 yaş üzerinde görülür. Görülme sıklığı yaşla doğru orantılı olarak artar. Prostat kanserini iyi huylu prostat büyümesiyle karıştırmamak gerekir. Prostat büyümesi 3 erkekten birinde sorun olurken prostat kanseri görülme oranı yaklaşık 1000 erkekte 5 gibidir. Erken tespit edilirse tam tedavisi mümkündür. Çoğu zaman geç dönemde şikayetler oluşturan prostat kanserinin erken tespiti için 40 yaş üzerinde yıllık üroloji kontrolü ve bir kan testi olan prostat antijeninin (PSA) yıllık takibi önemlidir. Tedavide radyoterapi gibi alternatifler olsa da en etkin tedavisi bugün için hala cerrahidir. Prostat ve komşu organlar, dokular, lenf benzleri ameliyatla alınarak temizlenir. Son dönemde cerrahi teknikteki gelişmelerle “sinir koruyucu cerrahi” yapılabilmekte ve ameliyat yan etkileri en aza indirilebilmektedir.

MESANE KANSERİ:

Erkekte 3. Sıklıkta, kadında 5. sıklıkta görülen kanser tipidir. Sigara kullanmakla sıkı bağlantısı bulunur. En sık ağrısız idrarda kanama ile bulgu verir. İdrar sıklığında değişiklikler, idrarda uzun süren yanmalar da bulguları olabilir. Basit bir ultrasonla tespit edilebileceği gibi kesin tanısı sistoskopi yani kamerayla idrar yollarına girilerek konulur. Yüzeysel mesane kanserlerinde tümör temizleme ve sıkı takip tedavi için yeterli olur. İnvazif tip mesane kanserlerinde ise hastalık çok daha kötü seyirli olabileceğinden daha etkili tedaviler gerekir. Kemoterapi, radyoterapinin de etkinliği vardır. Fakat invazif mesane kanserlerinde en etkili “altın standart tedavi” mesanenin ve komşu organların, lenf bezlerinin tamamen alınmasıdır. Alınan mesanenin yerine hastalığın ve hastanın durumuna göre yeni bir boşaltma sistemi oluşturulur. Mesanenin alındığı ameliyatta aynı esnada çoğu zaman ince barsak kullanılarak yeni sistem oluşturulur. Bu sistem bazen karın cildine bağlanarak torba takılır. Bazen de eski idrar yollarına bağlanarak hastanın doğal yoldan idrar yapması sağlanır.

BÖBREK KANSERİ:

Erişkin kanserlerinin %3 ünü oluştururlar. Erkeklerde biraz daha sık görülür. Son yıllarda Ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinin yaygın ve kolay ulaşılabilir olmasıyla böbrek kanserlerinin %70 i erken evrede daha şikayet oluşturmadan tespit edilebilmektedir. İlerlemiş tümörlerse idrarda kanama, tan ağrısı, karın şişkinliği gibi şikayetlerle tespit edilebilmektedir. Böbrek kanserlerinde cerrahi dışında etkili tedavi bugün için yoktur. Erken ya da geç evrede olsun böbrek tümörlerinin ve varsa sıçramalarının cerrahi olarak çıkartılması hastalığın tedavisinde ciddi fayda sağlar. Erken yakalanan uygun böbrek kanserlerinde artık “böbrek koruyucu cerrahi” yapılmaktadır. Sadece kanserli doku çıkartılarak her iki böbreğin sağlam bir şekilde kalması sağlanabilmektedir.

TESTİS KANSERİ:

20-40 yaş arası erkeklerde sık görülür. En kolay tespit yöntemi elle muayenedir. Her erkeğin arada yumurtalarını kontrolü gerekir. Şeklinde değişiklik, kıvamında sertleşme gibi
durumlarda üroloğuna danışmalıdır. Testis kanserlerinde de önce kitle ve testis beraber alınır. Erken hastalıkta tedavi için cerrahi yeterli olur. Fakat hastalığın tipi ve evresine göre çoğu zaman kemoterapi gibi ek tedaviler gerekebilir”

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-07-26 16:38:10
DEVLETİ SOYANLARA ÇORLU BELEDİYESİ GÖZ YUMDU | Trakya Gündem Gazetesi: […] DEVLET TRİLYONLARCA ZARAR EDERKEN YETKİLİLER NE YAPTI […]
2021-10-22 18:39:12
RUHUNU ŞEYTANA SATMAMIŞ DEVLET YETKİLİLERİ ARANIYOR | Trakya Gündem Gazetesi: […] Merhaba değerli okuyucularım. Çorlu Belediyesinin yolsuzlukları, buda yetmemiş gibi,
2021-10-11 10:42:04