HİÇ KİMSEYİ GERİDE BIRAKAMAYIZ

HİÇ KİMSEYİ GERİDE BIRAKAMAYIZ

ÖZ İPLİK İŞ Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, 7 Ekim Dünya Saygın İş Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye ve Dünya’daki bütün paydaşları ekonomik ve sosyal hayatı tekrar düşünmeye çağırdı. Genel Başkan Rafi Ay; “Hiç kimseyi geride bırakmayız” dedi.

Rafi AY, dünyanın her anlamda tekrar dönüştüğünü belirterek, “Hiç kimseyi geride bırakmama” çağrısı yaptı. ÖZ İPLİK İŞ, yeni nesil sendikacılık anlayışıyla, yeşil dönüşümden sayısallaşmaya, yeni sosyal haklardan çalışma biçimlerine kadar geniş bir yelpazede anlayış ve tavır geliştiriyor. Dünya bir kez daha ekonomik ve sosyal olarak büyük bir dönüşümün tam ortasında bulunuyor. Teknolojinin sağladığı değişime karşılık, oluşan yeni ekonomik ortamdan herkes eşit payı alamıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) 2022 Küresel İnovasyon Endeksi raporunu “İnovasyona dayalı büyümenin geleceği nedir?” sorusuna ayırdı. Çünkü sanıldığının aksine, akıl almaz bir hızla gelişen ve dünyayı yeniden şekillendiren teknolojik-sayısal dönüşüme rağmen, küresel kişi başına gelir artış hızı geriliyor.

ÖZ İPLİK İŞ Genel Başkanı Rafi AY, hem Türkiye, hem de küresel olarak emek kesimine yönelik yaklaşımın tekrar düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “Dünyamız büyük bir dönüşüm yaşıyor ancak refah aynı ölçüde paylaşılmıyor. Sayısal dönüşümle oluşan verimlilik artışı ve beraberinde getirdiği ilave karlılık, tıpkı sanayi devriminin ilk döneminde olduğu gibi yine dar bir kesimin elinde toplanıyor. IMF, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, bütün kuruluşlar tek tek uyarısını yaptı: Hem dünyada gelişmiş ülkeler lehine adaletsiz gelir dağılımı, hem de ülkelerin kendi içinde adaletsiz gelir dağılımı söz konusu. İyi işler hepimiz için. Bu dönüşümü sermaye birikmesinden öteye, sermayenin yeniden dar bir kesimde toplanması ile gideceğimiz yer ancak krizler, çatışmalar, sosyal çalkantılar olur. Hiç kimseyi geride bırakamayız, hep beraber refaha ulaşmak zorundayız. Emeğiyle geçinen de, işveren de, bankacı da çevreyi, sosyal adaleti, çalışma hayatını, hukuka bakışını gözden geçirmek zorunda. Hepimiz biliyoruz, bütün teoriler yeniden yazılıyor, bütün hesaplar yeniden yapılıyor. Çünkü sayısal dönüşüm ekonomiyi ve sosyal hayatı şekillendiriyor. Yeşil dönüşüm dünyayı kavrayışımızı yeniden şekillendiriyor” sözlerine yer verdi.

 Tek çıkar yol sosyal diyalog, sağlıklı sosyal diyalog için de örgütlenme!

 ÖZ İPLİK İŞ Genel Başkanı Rafi AY, toplumun bütün kesimlerinin sosyal diyalog içinde bu dönüşüm sürecinin nasıl şekilleneceğine karar vermesi ve hatta yönetmesi gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Ülkemiz büyüyor ancak emek kesiminin büyümeden aldığı pay azalıyor. 2022 İkinci çeyrekte GSYH verilerinde emeğin GSYH’den aldığı pay yüzde 25,4’e geriledi. Aynı oran salgın yılı olan 2020’de 32,6 seviyesindeydi. Kimseler bu alanı düşünmezken ÖZ İPLİK İŞ olarak 2021’de dikkatleri bu alana çektik. Şimdi bir kez daha söylüyoruz. Emek kesimini göz ardı ederek ne yeni dünyada yer alabiliriz, ne de refah sağlayabiliriz. Sosyal diyalog ile sosyal adaleti gözeterek süreci yönetmeliyiz. ÖZ İPLİK İŞ olarak bir kez daha haykırıyoruz: Yarın çok geç, emek kesiminin bu sürece katkı verebilmesi için şimdi örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır. İnsana yaraşır, herkesin refahını artıracak işlerde çalışmak istiyoruz. Bunu sağlamanın yolu örgütlenmeden geçiyor.  Örgütlenmenin önü derhal açılmalı, emek kesimi sendikalarda, konfederasyonlarda temsil edilmelidir. İş kolumuzdaki herkesi ÖZ İPLİK İŞ’te örgütlenmeye, bütün emekçileri kendi işkollarında HAK-İŞ Konfederasyonuna üye sendikalarda ailemize katılmaya çağırıyoruz”

 

7 Ekim Dünya Saygın İş Günü

İnsana yaraşır bir yaşam ve insan onuruna yaraşır bir iş, herkesin hakkı. Kayıt dışılığın, ucuz emeğin, sendikasız fazla çalışmanın, işyerinde ücret ve cinsiyet eşitsizliğinin, işsizliğin ve daha sayamadığımız birçok haksızlığın son bulması; insan onuruna yaraşır çalışma ve yaşam koşullarının sağlanması ile mümkün. Daha iyi bir iş, daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir dünya aslında bir adım ilerimizde. Öz İplik İş Sendikası olarak, daha iyi bir dünyaya erişebilmek adına üzerimize düşen sorumluluğu alarak, sürdürülebilirlik politikalarımızı oluşturma sürecindeyiz. Tüm sivil toplum örgütlerini de saygın iş, saygın yaşam ve yaşanabilir bir dünya için mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-07-26 16:38:10
DEVLETİ SOYANLARA ÇORLU BELEDİYESİ GÖZ YUMDU | Trakya Gündem Gazetesi: […] DEVLET TRİLYONLARCA ZARAR EDERKEN YETKİLİLER NE YAPTI […]
2021-10-22 18:39:12
RUHUNU ŞEYTANA SATMAMIŞ DEVLET YETKİLİLERİ ARANIYOR | Trakya Gündem Gazetesi: […] Merhaba değerli okuyucularım. Çorlu Belediyesinin yolsuzlukları, buda yetmemiş gibi,
2021-10-11 10:42:04