MİLLETVEKİLİ AYGUN’DAN KRİTİK BİR UYARI DAHA

MİLLETVEKİLİ AYGUN’DAN KRİTİK BİR UYARI DAHA

“KOVİD-19’UN EN YAYGIN OLDUĞU İRAN’DAN KARPUZ İTHALATI İÇİN YETKİ ALINMASI ANLAŞILIR DEĞİL!”

“ADANA’DA YAKINDA KARPUZ HASADI BAŞLAYACAKKEN, RİSKLİ ÜLKE İRAN’DAN VE İTHALAT YAPMAYI İSTEMEK ANLAŞILIR DEĞİL!”

“TÜRK TARIMINI NASIL AYAĞA KALDIRACAĞINA DEĞİL İTHALATA KAFA YORAN BİR BAKANLIK VAR!”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Mart 2020 tarihindeki Ulusa Sesleniş konuşmasındaki “Hububat ve sebze başta olmak üzere hemen hemen tüm tarım ürünlerinin üretiminde kendi kendimize yeterlilik oranımız yüzde 100’ün üzerindedir” sözlerinin bir hafta geçmeden kendi kararı ile tekzip edildiğini kaydetti. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında çıkan Cumhurbaşkanı kararı ile 31 Mayıs 2020 tarihine kadar sıfır gümrüklü 100 bin ton pirinç ithal edileceğine işaret eden Aygun, “Aynı gün çıkan karar ile melas ve ayçiçeği yağı için de ithalat kararı alınmıştır. Şimdi de İran’dan karpuz ithal etmek için harekete geçtiler. Adana’da yakında karpuz hasadı yapılacakken Kovid-19’un zirve yaptığı ve kontrol altına alınamadığı İran’dan karpuz ithal etmek hem halk sağlığına hem de Türk çiftçisine zarardır. Akıllara ziyan karar!” diye tepki gösterdi.

“BUGÜN İÇİN GEÇERLİ OLAN BİLGİLER!”

Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İran İslam Cumhuriyeti’nden karpuz ithal etmek için harekete geçtiğini ve 26 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne görüş sorduğunu anlattı. Sağlık Bakanlığı’nın bu ithalata onay verdiğini anlatan Aygun, “Alınan karar üzüntü vericidir” diye tepki gösterdi. Aygun, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara’nın, “Bugün için geçerli olan bilgiler çerçevesinde taze bitkisel ürünlerin tüketimi ile coronovirüs bulaşı beklenmemektedir. Ürünün tüketim öncesi sanitasyon tedbirlerinin sağlanması halinde ithalatı uygundur” yanıtı verdiğine işaret etti.

HALK SAĞLIĞI RİSKİ

Aygun, Sağlık Bakanlığı’nın yanıtında temkinli bir dil kullanılarak, “Bugün için geçerli olan bilgiler çerçevesinde” notu düşüldüğüne işaret ederek, “Esasında kendileri de tam emin değiller. Tüketim öncesi sanitasjyon yani gıdada hijyenin sağlanması koşulu konulmuştur. Sanitasyon, bir gıda ürününün üretiminden depolanması ve tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan geniş bir evreyi kapsar ve standartları yönetmelikle bellidir. İran gibi Kovid-19 virüsünün en üst seviyede olduğu bir ülkeden yapılacak ithalat sırasında virüsün taşınma riski yüksektir. Böyle bir karar alınması Türk halk sağlığı açısından uygun değildir” diye konuştu.

Adana’da karpuz hasadının yakında başlayacağına işaret eden Aygun, “Tarım Bakanlığı, koronovirüse karşı kısa, orta ve uzun vadeli planlar yaparak Türk tarımını nasıl yükselteceğine kafa yormak yerine sürekli ithalata kafa yormaktadır. Pirinç, melas, ayçiçeği yağı derken sıra karpuza geldi. Bakanlık bu anlayışı ile hem üretimden çekilmeye başlayan Türk çiftçisini iyice tarımdan soğutmakta hem de Türk tarımını öldürmektedir. İran’dan karpuz ithal etmek Adana’daki üreticiyi ezmektir” diye tepki gösterdi.

Aygun, Irak ve İran’a giden tırların boş dönmesi gerekirken karpuzlarla döndüğü ve Adana’daki bazı tezgâhlarda satışa sunulduğu yönünde duyumlar da aldıklarını vurgulayarak, “Kapılardaki önemlerin daha sıkı alınıp, yasa dışı bu girişlere izin verilmemesi gerekir” uyarısını yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2023-07-26 16:38:10
DEVLETİ SOYANLARA ÇORLU BELEDİYESİ GÖZ YUMDU | Trakya Gündem Gazetesi: […] DEVLET TRİLYONLARCA ZARAR EDERKEN YETKİLİLER NE YAPTI […]
2021-10-22 18:39:12
RUHUNU ŞEYTANA SATMAMIŞ DEVLET YETKİLİLERİ ARANIYOR | Trakya Gündem Gazetesi: […] Merhaba değerli okuyucularım. Çorlu Belediyesinin yolsuzlukları, buda yetmemiş gibi,
2021-10-11 10:42:04