Tarih : 2/26/2020   |   Saat  : 11:18:32 PM  

TOP KİMİN KUCAĞINA DÜŞECEK

Abdurrahim YILDIRIM

09 Ekim 2014, 10:00

Abdurrahim YILDIRIM

Çevre kirliliği konusunda göreve geldiğinden bu güne kadar çok büyük fedakarlıklar ve özveri gösteren Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya son zamanlarda yaptığım haberlere eskisi kadar ilgi duyarlı davranmıyor mu, yoksa topu Büyükşehir Belediyesine mi atıyor. Özellikle Ergene Belediyesi ile ilgili haberimizde Başkan Rasim Yüksel’in Vali’nin talimatlarını hiç de dinlemediği, takmadığı açıkça ortada. İnternet sitemizde 4 Eylül tarihli “VALİYİ BİLE TAKMIYOR” Haberimizin ardından, http://trakyagundem.net/haber_detay.asp?haberID=573 Gazetemizin 155 sayısında ve internet sitemizde 19 Eylül tarihinde yayınladığımız “BÜYÜKŞEHİR’DE ÇÖP REZALETİ” http://trakyagundem.net/haber_detay.asp?haberID=573 Haberimizden sonra Çevre İl Müdürlüğü, Valilik, Büyükşehir Belediyesi topu birbirlerine atmaya başladı ve her iki belediyeye de hiçbir ceza uygulanmadı.

Oysaki Şubat ve Mart 2014 tarihlerinde, yerel seçimlerden sonra kapatılan Karaağaç ve Velimeşe Belediyelerinin çöp döküm sahalarına kimyasal atıkların atıldığını belgelediğim haberden sadece 72 saat sonra yani 3 gün sonra Çevre İl Müdürlüğü 129 Bin Lira Para cezasını her iki Belediyeye de kesmişti. Şimdi ne değişti sayın yetkililer.

Kapaklı ve Ergene Belediyeleri çöp döküm sahalarında kalan yerlere tonlarca kimyasal atıklar resmen atılırken, bu işe dur diyecek ve ceza kesmesi gereken kurumlar topu neden birbirlerine atar dururlar ki. 5 Eylül tarihinde internet sitemizde ve Gazetemizde yazdığım köşe yazımda “VALİ BASKI ALTINDA MI” demiştim. http://trakyagundem.net/yazar.asp?yaziID=580 Aynı soru gene aklıma geldi. Aslına bakarsanız hiç çıkmadı bile. Sayın Vali Ali Yerlikaya çevre konusundaki hassasiyetini bilmeyen kalmamıştır. Fakat ceza kesilmesi konusunda ve işin içinde de Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ve Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı oldu mu ki varlar neden üzerine gidilemiyor sorusunu herkes sorabilir. Bakın küçük ama çok önemli bir ayrıntı vereyim. Her iki Belediye Başkanının da Ak Parti ile flört ettiğini bilmeyen, duymayan kalmadı. Yaklaşık 2 ay önce de bu konuyu Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’a basın mensupları ile yeni Çorlu İlçe yönetiminin tanıtım toplantısında bizzat sormuştuk. Kendisi böyle bir durumun hiç de mümkün olmadığını açıkladı. Yani bir anlamda görüşmeleri doğrulamış oldu. İşte değerli okuyucularım. Bu durumda tepedeki Amcalar, Dayılar ve Ablalar da konunun üzerine gitmemesi için Vali Beye baskı yapmadıkları ne malum. Sizce mantıklı bir durum değil mi. Yerel seçimler döneminde haber yayınlandıktan sadece 3 gün sonra ceza kesilebiliyorsa, şimdi ne değişti. Hükümet bir taraftan Cumhuriyet tarihinin en büyük çevre yatırımını yani yaklaşık 3Milyar doları Çevreyi temizlemek için proje yaparken, bazı Amca ve Ablalar da çevre kirletilip, Milyarlar çöplüğe gömülürken seyrederse bu işin içinden yapılacak en güzel mantıklı değerlendirme sizce bu olmaz mı.

Gelelim işin Büyükşehir Belediyesi kısmına. Her iki haberden sonra Büyükşehir Belediyesi diyor ki. Yetki bizde değil. İl genelinde Çevre ile ilgili konuların bizim yetkimize geçmesi Eylül sonu. Biz Valilikle Seçimlerden sonra protokol yaptık. Eylül sonuna kadar denetim ve ceza kesme işlemi Valiliğe ve İl Çevre Müdürlüğüne ait. Bu açıklama ve bilgilerden sonra size soruyorum, bütün yetkili kurumların arasında top gibi dolaşan ve bir türlü kimsenin el atmak istemediği konunun altından ne çıkacak acaba. Yani top kimin kucağında kalacak. Büyükşehir Belediyesi Basın halkla ilişkiler dairesi başkanlığına da küçük bir hatırlatma. Telefonda saatlerce anlatacağınıza Bir aydır yazılı açıklama beklerken neden hala aynı kafadasınız. Sanki Bakkaldan sakız sipariş ediyorsunuz. Bakkal bile veresiye yazarken bir defter tutar ve Müşterisine yazılı belge ile cevap verir. Kadir Başkan’a gelince bir çok kez kendisi ile bu konuları paylaştım. Gerçekten dürüst ve samimi bir şekilde ilgilendi. Fakat bu işlerle görevli yetkililer madem ki her şeye Kadir Başkan koşacak sa siz ne işe yapıyorsunuz. Çevre Kontrol Daire Başkanlığı deseniz tam Allahlık. Kimseye ulaşılmaz. Yazılı bir cevap beklersiniz ses çıkmaz. Birde işin diğer boyutu bu yazılan cezalardan sonra Belediye Başkanları Cumhuriyet Savcılığına sevk ediliyor. Bu güne kadar ne gibi işlem yapıldığı konusunda hiçbir bilgi verilmedi. Yetkililerden kamuoyu adına rica ediyoruz. Çevre ile ilgili tarafınıza gönderilen Belediye Başkanları hakkında yapılan suç duyurularının akıbeti nedir. Hazır Çevre İl Müdürlüğünden açılmışken. Madem ki ceza kesmiyorsunuz. Her şey Büyükşehir Belediyesinde, o zaman Çevre İl Müdürlüğünün durmasını bir anlamı kaldı mı sizce?

Çevre İl Müdürlüğünün cevabı!

Çevre İl Müdürlüğü yukarda bahsettiğim haberlerle ilgili olarak bir bilgi notu göndermiş Valilik aracılığı ile bundan sonra takdir ve yorum sizlere ait. “Trakya Gündem Gazetesi’nin 16-31/08/2014 tarihli nüshasında yayımlanan “Valiyi Bile Takmıyor” başlıklı gazete haberinde yer alan konulara ilişkin Müdürlüğümüzce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) yapılan işlemler aşağıda açıklanmıştır. 02/08/2013 ve 19/11/2013 tarihli Valiliğimiz yazıları ile sanayi atıklarının evsel atık deponi sahalarına atılmaması ile ilgili talimat tüm belediye başkanlıklarına bildirilmiştir. Bu tarihten sonra ilimizdeki tüm deponi sahalarında yapılan denetimlerde aksi uygulamalarda bulunan belediye başkanlıklarına idari işlemler uygulanmıştır. Bu kapsamda; mülga Velimeşe Belediye Başkanlığı’na 7 Mart 2014 tarihinde idari para cezası uygulanmış olup, uygulanan idari işlem 27 Mart 2014 tarihinde Çorlu Vergi Dairesi’ne ödendiğine dair makbuz ve üst yazısı Müdürlüğümüze sunulmuştur. Haberde belirtildiğinin aksine uygulanan idari işlemlerin ödenmemesi durumunda tahsilat için ilgili Vergi Dairesi/Mal Müdürlüğü’ne bildirilerek Amne Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun çerçevesinde tahsilat işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca, Yasa gereği 10 Mart 2014 tarihinde Müdürlüğümüzce yapılan işlem Çorlu Cumhuriyet Başkanlığı’na bildirilerek gereğinin yapılması istenmiştir. 30 Mart 2014 tarihinden sonra evsel atıkların depolanması ile ilgili sorumluluk Büyükşehir Belediye Başkanlığına geçmiş olup, yapılacak iyileştirme ve çalışmalarla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığına gerekli bildirimler yapılmış ve İş Termin planı alınarak düzenli depolama sahalarına geçiş takvimi çıkartılmıştır. Bununla birlikte, gelişi güzel dökümlerin yapılmaması için Müdürlüğümüzce gerekli takipler yapılmaktadır”

Hepinize hayırlı ve huzur içerisinde güzel bir Kurban Bayramı dilerim

Bu haber 2428 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
ÇORLU BELEDİYESİ MECLİS TİYATROSUNDA NELER OLUYOR
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2