Tarih : 2/26/2020   |   Saat  : 11:06:08 PM  

CHP DE İSYANIN AYAK SESLERİ

Abdurrahim YILDIRIM

09 Aralık 2013, 11:43

Abdurrahim YILDIRIM

2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde CHP nin Tekirdağ da ki bir çok örgütünde adeta isyan bayrağı açıldı. Bir çok aday adayı Büyükşehir dahil bazı yerlerde ön seçim, bazı yerlerde atma ile belirlenen seçim sistemine son derece karşı ve adeta isyan eden bir tavır sergilediler. Örneğin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda isminden sıkça bahsedilen Porf. Dr. Halim Orta kamuoyuna bildirilmek üzere basın kuruluşlarına sitem dolu bir açıklama gönderdi. O açıklamayı aynen hiçbir yorum getirmeden sizlerle paylaşıyorum.

“Sevgili hemşerilerim, 2014 yerel seçim sürecinde adı geçen adaylardan biri olarak, şahsımla ilgili konularda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize arz ediyorum. Seçim sürecinin başlamasıyla, 2013 Ekim başlarında CHP Tekirdağ il başkanlığı bana ulaşarak, ‘Büyükşehir belediye başkan adaylığı için 4 başvuru yapıldığını, bunun dışında şahsıma da taban ve ilçe örgütleri tarafından bir teveccühün olduğunu, bu teveccühü test etmek istediklerini bildirdiler. Büyükşehir belediye başkan adayını kamuoyu yoklaması ve anket çalışmaları ile belirleyeceklerini ifade ederek, ismimi bu ankette kullanmak için izin istediler. Başka bir deyişle aday olmamı önerdiler.’ Bu teklifin ardından kendilerine ‘ bölge sevdalısı bir bilim insanı olarak iki temel amacım olduğunu, bunlardan ilkinin; ciddi sorunları olan bölgenin başta insanı olmak üzere tüm değerlerini, ikincisinin de; bu bölgedeki çağdaş, laik, Atatürkçü yaşam biçimini korumak olduğunu ifade ederek, böyle bir göreve hayır demenin bölgeme ihanet olacağını, aday gösterilmem durumunda bu çok zor ancak, bir o kadar da onurlu görevi liyakat sahibi insanlarla severek yapacağımı belirttim.’ Ayrıca, parti tarafından takdir edilecek kararın, seçim takvimine göre istifa süreci sonu olan 1 Aralık 2013 tarihine kadar şahsıma bildirilmesini rica ettim. Kabul ettiler.

Ne var ki, 28 Kasım 2013 Perşembe günü, Büyükşehir belediye başkan adaylığı için mevcut 5 kişinin de kamuoyu yoklamasından çok yakın puanlarla çıktıkları dolayısıyla, genel merkezin aday belirlemede karar veremediği, iki hafta içinde partinin üye bazlı ön seçim (temayül yoklaması) yapacağı konusunda bilgilendirildim. Bu noktada, il bazında 16000 civarında olduğunu bildiğim CHP üyelerine bu kadar kısa sürede ulaşarak, onlara düşünce ve projelerimi anlatmamın mümkün olmadığını, dolayısıyla sandıkta alacağım menfi veya müspet oyların sağlıklı olamayacağını müşahede ettim. Geçen iki aylık süreçte de kamu görevim ve etik değerlerim nedeniyle hiçbir propaganda faaliyeti yürütmemiştim. Bu nedenle, seçime katılmama kararı aldım.Demokrasi inancım gereği, en büyük gücün halk, sonra partilerin olduğuna inanırım. Kişiler en sonda gelir. Bu vesileyle, bana bu onurlu görevi teklif eden CHP Tekirdağ İl Başkanlığına, yapılan kamuoyu yoklaması ve anket çalışmalarında şahsıma teveccüh göstererek beni fevkalade duygulandıran Tekirdağ halkına gönülden şükranlarımı arz ederim. Yaşadığım süre içinde, bulunduğum her pozisyonda, bölgeme ve insanıma hiç beklentisiz hizmet etmeye devam edeceğim. Sonucun sevdalısı olduğum Tekirdağ ve Trakya’ya faydalı olmasını ümit ve temenni ederim. Saygı ve sevgilerimle”

Sayın Halim Orta’nın bu açıklaması ile ilgili yorumları siz okuyucularımızın takdirlerine ve yorumlarına bırakıyorum. Ortada bir gerçek var ki o da CHP ya yolun başında net bir tavır ortaya serip ön seçim kararı alarak tüm aday adaylarının eşit bir şekilde yarışmasını sağlayacaktı, yada işin başında adayların merkez yoklaması ile çıkmaları için tavrını net sergileyecekti. Birde, anketlerden yüksek oranlarla birinci yada ikinci çıkanları, yapılan anketlerde arlarında neredeyse yarıdan fazla fark olan aday adayları ile ön seçime sokmak ne kadar adaletli ve eşit bir yarış anlayışı olur siz karar verin. Birde üzerinde bir çok şaibeleri taşıyan isimlerin ön seçimden önde çıkmaları CHP için yerel seçimlerde sonun başlangıcı olacaktır.

Çorlu PTT neden görmeden geliniyor!

Yerel ve genel seçimler öncesinde adettendir bütün siyasiler her yeri gezer, oy isterler. Tabi ki işlerine gelmeyen yerlere çok fazla uğrama gereği duymazlar. Bunlardan birisi de Çorlu PTT binasıdır. Kuş severler derneğinden medet uman siyasilerimiz sağ olsunlar insanların neredeyse çileden çıkma noktasına geldikleri, Personel yokluğundan, Müdürlerin ve şeflerin boş duran memur gişelerinde Üç tane işi bir arada yapmaya çalışmalarının verdiği ızdırabı siyasilerimiz pek anlamazlar. Onlar alışmışlar ellerini kollarını sallayarak her yere girip işlerini sıra beklemeden hallederler. Merhum Ahmet Kaya’nın bir şarkısı geldi aklıma “Siz benim neler çektiğimi nereden bileceksiniz” Aslında son zamanlarda bu şekilde güzel bir seçim müziği yapılabilir. Hangi siyasetçiye satarı derseniz. Onu kimse almaz. İşlerine gelmeyen bir konuyu, günde saatlerce kulaklarının dibinde çalınmasına hiç tahammül edemezler.

TAGİD Kimi destekler!

Bölgemizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan TRAKYA Aktif genç İşadamları Derneği TAGİD önümüzdeki yerel seçimlerde kimi destekleyecek merak ediyorum. Son zamanlarda daha düne kadar besmele çekmesini beceremeyenlerin, bu gün hacı hoca ayaklarına takıldığı bir ortamda TAGİD kendini biraz temizlemelidir bence. İnsanları Alevi Sünni diye ayırıp, Emniyete gece yarısı ziyaretleri ile istediği adama iftira attırıp, Polislerin de desteği ile ifade almadan önce “Alevi misin, Sünni misin” gibi iğrenç faşist bir zihniyetin ürünlerini bünyesinde barındırmak ne kadar doğrudur TAGİD yetkililerine sesleniyorum. 2009 Yerel seçimlerinde CHP ve Ünal Baysan’a açık destek verdiği şeklindeki yorum ve görüşleri Çorlu’da kime söyleseniz anlatır. Sene 2013 Köprülerden çok sular aktı. Bakalım bu seçimlerde destek kime ve hangi partiye olacak.

Bu haber 2684 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
ÇORLU BELEDİYESİ MECLİS TİYATROSUNDA NELER OLUYOR
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2