//

Tarih : 7/18/2019   |   Saat  : 1:53:51 PM  

CHP VEKİLİ AYGUN; TARIMDAKİ TÜKENİŞ SÜRÜYOR

CHP VEKİLİ AYGUN; TARIMDAKİ TÜKENİŞ SÜRÜYOR

Tarih 13 Mayıs 2019, 08:59 Editör Abdrurrahim YIL

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sudan’daki arazi için soru önergesi verdi. Aygun, Semerat holding projesinin rafa kaldırılıp kaldırılmadığını da sordu. Aygun, kurulmak istenen Semerat Holding ve Sera A.Ş. ile ilgili de projeleri de kapsayan bir soru önergesi verdi.

turkwebdizayn

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sudan’daki arazi için soru önergesi verdi. Aygun, Semerat holding projesinin rafa kaldırılıp kaldırılmadığını da sordu. Aygun, kurulmak istenen Semerat Holding ve Sera A.Ş. ile ilgili de projeleri de kapsayan bir soru önergesi verdi.

CHP Tekirdağ Vekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Sudan’dan 99 yıllığına kiralanan 780 bin 500 hektarlık arazi ile “gıdada arz güvenliğinin” sağlanacağı yönündeki açıklamasını anımsatarak,  “Sudan’da gerçekleşen darbe ile bu anlaşma belirsiz bir nitelik kazanmıştır. Yabancı topraklara bel bağlayarak milli tarımın geliştirilemeyeceği, Sudan örneği ile netlik kazanmıştır. Zira toprak kiraladığınız ülkede gerçekleşebilecek bir darbe ile tüm anlaşmalarınız geçersiz hale gelebilecektir. Milli tarım; milli topraklarda, milli çiftçiye tam destek vererek gerçekleşebilir” dedi.

Aygun, kurulmak istenen Semerat Holding ve Sera A.Ş. ile ilgili de projeleri de kapsayan bir soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı’na sunulan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istenen önergede, şu sorular yöneltildi:

1)  Türkiye ve Sudan arasında bölgede yer alan 780 bin 500 hektarlık arazinin 99 yıllığına kiralanmasına ilişkin bir anlaşma imzalanmıştır. Nisan 2018’de yapılan bu anlaşmanın ardından önce 12 bin 500 dönüm üzerinde pilot çiftlik kurulması için çalışmalar yapılmıştır. Yatırımcılara açılan bu arazinin akıbeti nedir? Darbeyi yapan yönetim ile anlaşmanın geleceği konusunda görüştünüz mü? Bu konudaki Türk yatırımlarının güvenliği için ne gibi temaslarınız olmuştur?

2)  Tarım sektörünü holdingleştirmeye götürecek Tarımda Milli Birlik Projesi, çiftçiyi uluslararası şirketlerin de yer aldığı küresel sermayenin karşısında çok daha zayıf düşürecektir. Üretemez hale gelen çiftçi, yüzde 50’si özel sektöre ait Semerat Holding adlı kurmak istediğiniz yapının içinde ezilecektir. Bu projeyi rafa kaldıracak mısınız?

3)  Tarımda kooperatifleşmeyi esas alan yepyeni bir proje hazırlamayı düşünür müsünüz?

4)  Çiftçimizin ucuz tohum, gübre, ilaç, yem ihtiyacını karşılayacak üretim tesisleri kurmayı düşünür müsünüz? İthalata değil, üretime dönük yepyeni bir strateji geliştirecek misiniz?

5)  Çiftçinin mazot masrafını yarı oranda sübvanse edecek yasal düzenlemeler yapar mısınız?

6)  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı pakette yer alan seracılıkla ilgili hedeflere nasıl ulaşmayı düşünüyorsunuz?

Türkiye’de şu anda 752 bin dekar sera alanı bulunmaktadır. Bunun sadece yüzde 2’lik alanında modern seracılık yapılmaktadır. 2019 yılında 20 bin dekar teknolojik sera kurulacağını açıklayan Bakan Albayrak, 8 aylık bir takvim vermiştir. Ülkemizde şu anda sadece 13 bin dekar modern sera üretim sahası vardır. 8 ayda 20 bin dekar sera kurmayı gerçekçi buluyor musunuz? Bu sera kurulduktan sonra küçük çiftçiler için ne yapacaksınız?

7)  Sera A.Ş.’nin yeni bir tarımsal KİT olarak kurulması planlanmaktadır. Bugüne kadarki tüm tarımsal KİT’leri ehil ve liyakatli kadrolar yerine torpilli kadrolarla dolduran AK Parti iktidarı, tarımı içinden çıkılamaz hale getirmiştir. TİGEM’e atanan üst düzey yöneticiler sosyolog, açık öğretim mezunu, ilahiyatçı, mimar isimlerden oluşunca, bugün üretim yapamaz hale düşmüştür Sera. A.Ş.’nin de zarara giren yeni bir KİT olmasını nasıl önleyeceksiniz?

8)  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 4 yıl içinde 100 milyona yükseltileceğini açıklamıştır. Bu da ülke gerçeklerinden kopuk bir iddiadır. 2017 yılında 100 bin 58 ton olan koyun eti üretimi 2018 yılında 100 bin 831 tona çıkmış, sadece binde 7 oranında artış sağlanabilmiştir. Bu bakımdan 4 yıl içerisinde küçükbaş hayvan sayısında yüzde 212 artış öngörüsü gerçekçi değildir.

Üstelik Türkiye’de kişi başı et tüketiminin yüzde 34’ü büyükbaş hayvan etidir. Sadece et tüketiminin yüzde 4’ü küçükbaş hayvan etidir. Yani büyükbaş et tüketimi küçükbaş et tüketiminden 8.5 kat fazladır.  Halkı nasıl küçükbaş et tüketimine yönlendireceksiniz? Bu konuda projeksiyonunuz var mı?

9) Küçükbaş hayvancılığı meraya dayanır. Meracılığı bitiren Büyükşehir Yasası ile köy anlayışını ortadan kaldıran iktidar, küçükbaş hayvancılığını nasıl ayağa kaldıracak?

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

 

Bu haber 153 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

TERMİK SANTRAL PROJESİ İPTAL EDİLDİ

TERMİK SANTRAL PROJESİ İPTAL EDİLDİ CHP Tekirdağ Milletvekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun’un Çerkezköy ve Kapaklı arasında Pınarç...

TESKİ’YE BEKLENEN ATAMA YAPILDI

TESKİ’YE BEKLENEN ATAMA YAPILDI TESKİ Genel Müdürlüğü görevini Başarılı bir şekilde sürdüren ve Şafak Başa döneminde de Genel Müdür Yardımcılığı gö...

AK PARTİ DE İSTİŞARE KURULU İLK TOPLANTISINI YAPTI

AK PARTİ DE İSTİŞARE KURULU İLK TOPLANTISINI YAPTI AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan'ın ev sahipliğinde düzenlenen il istişare toplantısına İl Yönetim Kur...

HAKAN ÖZGÜL’E ÇOK ÖNEMLİ GÖREV

HAKAN ÖZGÜL’E ÇOK ÖNEMLİ GÖREV Tekirdağ’da uzun yıllar aktif siyasetin içinde göre alan ve bölgeyi çok iyi bilen Hakan Özgül’e çok önemli görev ve...

ERGENE BELEDİYESİNDEN KADINLARA İŞ İMKANI

ERGENE BELEDİYESİNDEN  KADINLARA İŞ İMKANI Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Ergene Belediyesi iş birliğiyle Ergene’de kadınlara özel olarak düzenlenen Kuaför...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
TEKİRDAĞ GENELİNDE AK PARTİ’NİN YOL HARİTASI
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı
Trakya Gündem 269. Sayı
Trakya Gündem 269. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2